Málokdo může říci, že své peníze nemusí vůbec řešit. Při dodržování několika jednoduchých zásad je však snadné finanční stres snížit.
1. Zjistěte, kde utrácíte nejvíce peněz
V dnešní době existuje mnoho mobilních aplikací i počítačových programů pro spravování vlastních financí. Některou si stáhněte a poctivě si zapisujte každou korunu své útraty. Po nějaké době pak proveďte vyhodnocení. V jaké kategorii utrácíte nejvíce? Nedala by se některá z položek vynechat?
2. Vyznejte se v akcích
Udělejte si přehled, kdy je jaký produkt ve slevě. Potraviny, které se nekazí, nakupujte v akcích. Kupujte větší a výhodnější balení, srovnávejte ceny za kilogram potraviny, nenechte se oklamat triky řetězců. Nákupy oblečení i elektroniky plánujte dopředu a vyhlížejte nižší ceny, zimní oblečení nakupujte mimo sezónu. Vyhlížejte first minute či last minute zájezdy. Plánování nákupů dopředu stojí sice trochu sil, ale ušetří vám velké částky.
3. Pomoci může nejen banka
V případě půjčování peněz není třeba se obracet pouze na banky s rigidními pravidly. Po dobré úvaze a je možné se obrátit i na nebankovní instituce. Získat hypotéku či investovat do svého podnikatelského snu je tím pádem snadnější než dříve, jak se můžete dočíst na .
4. Mějte rezervy pro nečekané situace
Průzkumy opakovaně ukazují, že velká část Čechů by nebyla schopna řešit nečekaný výdej ve výši 10 000 Kč. Rozbitá lednička či bolavý zub by ale neměly rozhodit celou domácnost. Proto se snažte každý měsíc něco ušetřit, ať nemusíte mít obavy.
5. Uvědomte si, co opravdu potřebujete
Plazmová televize s velkou úhlopříčkou nabízí krásnou podívanou na filmy. Ale zamyslete se, jste opravdu takový filmový nadšenec, anebo jste televizi jen zahlédli u souseda a propadli chvilkovému nadšení? Jestli večer před televizí podřimujete po náročném pracovním dni a kinematografii příliš neholdujete, není třeba utrácet za nadstandard. Tuto filosofii aplikujte i na ostatní nákupy a zajisté se vaše útraty sníží. Používejte prostě zdravý selský rozum.