Přechod ze školky do školy je pro děti obrovská změna. Místo celodenního učení se formou hry a častého pohybu nastupuje sezení ve škole, vyšší nároky na soustředění a zvykání si na řád a systém. Proto je třeba dodržovat následující zásady.
1. Rozvíjejte v dětech pozitivní vztah ke škole
Pokud promlouváte věty typu „Už ti to začíná, to už nebude taková legrace.“ nebo „Jak já jsem nerad chodil do školy:“, nemůžete se divit, že vaše dítě nemá školu v lásce. Nástup do školy doma probírejte s radostí, nastiňte ho jako velké dobrodružství, které čeká na takového dobrodruha a objevitele, jakým je váš potomek.
Když přijde první zklamání z něčeho, co se ve škole událo, empaticky zareagujte, ale nenechte se unést proudy lítosti nebo ozřejmováním o čem je život. Školu prezentujte jako výbornou věc, díky které dítě může objevovat svět a denně vidět své kamarády.
2. Buďte aktivní
Aktivní, nikoliv přeaktivnělí. Za úspěšným zvládnutím 1. třídy stojí tým – dítě + rodiče. Dítě ještě není ve věku, kdy přijde ze školy a iniciativně se pustí do všech úkolů, bez jakékoliv pomoci si nachystá věci na další den a ještě nosí v paměti, že vám má říct o třídních schůzkách. Jste to vy, kdo dbá na to, aby školní povinnosti byly splněny. A když nebudou, doplatí na to právě vaše dítě. Rozhodněte se, kdy se budete společně věnovat školní přípravě a tento systém dodržujte. Prvňáček si tak snadněji zvykne na domácí přípravu. Vyvarujte se však extrému, že budete vyplňovat písanku za něj nebo že doma zavedete odpolední vyučování. Čtyři hodiny, které dítě ve škole stráví, jsou až až, proto nepřehánět.
3. Zapojte kreativitu
Jestli váš školák něčemu nerozumí, nekritizujte ho a nerozčilujte se. Zapojte svou kreativitu k tomu, abyste mu pochopení nových věcí usnadnili. Pokud mu dělá problém matematika, nekrčte se s ním neustále nad pracovním sešitem, použijte názorné pomůcky. To v praxi znamená počítat hračky, vršky, fazole. Děti nemají vyvinuto logické myšlení, uvažují v konkrétní rovině, proto přemisťujte, přerozdělujte, přidávejte, ubírejte.
Snažte se zamaskovat, že se vlastně snažíte dítě něco naučit a procvičujte jevy formou básniček či písniček. Zprostředkujte svému dítěti poznání i zkušenosti příjemnou cestou. Efektivní je také prohodit si role a nechat si od malého akademika vysvětlit, jak se má správně psát nebo počítat.
Dalšími cennými radami je samozřejmě respektující přístup k třídní učitelce, spolužákům i jejich rodičům, dostatek spánku dítěte, výživná strava bohatá na bílkoviny, společné čtení, výlety a spoustu povídání. Buďte příjemní, pozitivní a školní docházku svých dětí si užívejte.