Každý to asi zná. Plný nos, suchý kašel, bolest svalů a kloubů, někdy se přidá i zvýšená teplota. Takto lze jednoduše popsat nachlazení. Nejde tedy o nic závažného, ovšem znepříjemnit život umí poměrně dobře. Navíc se viry, které za nachlazení mohou, velice snadno množí a přenášejí na další hostitele, takže jeden nemocný může takto nakazit i další desítky lidí. Bojovat proti tomu ale lze, a to poměrně účinně. Je však důležité mít imunitu na skvělé úrovni. Toho lze docílit hned několika způsoby.
– Pokud nechcete být nemocní, měli byste jíst hodně vitamínů a minerálů. Ty naleznete hlavně v ovoci a zelenině, které byste však neměli jíst tepelně upravené, ale pokud možno syrové. Takto vám neuniknout důležité látky, které byste tepelným zpracováním zlikvidovali. Chcete-li naopak zvýšit množství vitamínů v zelenině, začněte ji nakládat ve vlastní šťávě nebo ve slaném nálevu. V takovém prostředí začne totiž kvasit, což je proces, který výrazným způsobem zvýší nutriční hodnotu každé zeleniny. Ideální je k tomu použít klasické zelí, případně okurky či papriky.
– Vhodné je se i otužovat. Samozřejmě, to se lehce řekne, ale mnohem hůře udělá. Kontakt se studenou vodou většina lidí nebere jako něco příjemného, zvláště pak v zimním období. Ovšem je prokázáno, že pravidelné otužování vede k lepší obranyschopnosti celého organismu. Za začátku se stačí sprchovat pouze vlažnou vodu a postupně pak ubírat teplotu. Chvíli to sice bude trvat, ale otužilec se z vás stát může vcelku bez problémů.
– Dobré je také jíst přírodní antibiotika, která jsou u nás zastoupená hlavně klasickým, ale i medvědím česnekem. Opět platí stejně jako u jiné zeleniny, že nejlepší je česnek konzumovat syrový nebo naložený. Stačí jeden stroužek ráno a večer a měli byste mít imunitu jak z učebnice. Obdobné účinky však má i čerstvý zázvor nebo cibule, které vás navíc zbaví i přebytečných hlenů.