Je nad slunce jasné, že by musel být člověk opravdu zoufalý, aby vzal zaměstnání, ve kterém by mu zaměstnavatel jasně neřekl, kolik mu bude za odvedenou práci platit. Případně by takový uchazeč o práci musel být naprostý blázen, aby na to přistoupil. Je přece logické, že by v takovém případě chyběla jistota a zaměstnanec by mohl o výplatě zjistit, že vlastně nebude mít z čeho žít, jak málo by dostal. Pokud by vůbec něco dostal.
Každý tedy chce a také musí vědět, kolik dostane zaplaceno, pokud určité zaměstnání přijme. Potřebuje to vědět, aby zvážil, zda mu to stojí za to a zda z toho vlastně dokáže vůbec vyžít.
Zaměstnavatel tedy dotyčnému sdělí, jakou mzdu mu nabízí. Ovšem oznámí mu obvykle hrubou mzdu. A jakkoliv jde o údaj důležitý, člověk z toho nejednou stejně není moudrý. Dozví se totiž, kolik bude svého zaměstnavatele stát, jenže zároveň nemusí mít ani potuchy, kolik že vlastně bude činit jeho výplata. Protože se hrubá mzda zdaňuje a strhávají se z ní i další odvody, a to ji logicky snižuje.
A jak tedy zjistit, kolik zaměstnanec ze své hrubé mzdy dostane peněz? Jak vědět, kolik bude činit jeho výplata poté, co se na něm přiživí stát a zdravotní a sociální systém?
Je rozumné, pokud se v podobných případech využije pro výpočet čisté mzdy Kalkulačka čisté mzdy. Tento nástroj je totiž na internetu komukoliv lehce dostupný, jeho využití je snadné, a každý si tak může lehce spočítat, co ho čeká, pokud na dané podmínky přistoupí.
Sem stačí zadat relevantní fakta a vzápětí se ví, kolik člověku přistane na účtu, respektive kolik dostane na ruku. Hned je jasné, kolik bude mít dotyčný peněz na své živobytí.
A co to znamená? Přece to, že není-li uchazeč o takovou práci spokojený, může si požádat o zvýšení oné mzdy nebo takovou práci odmítnout a najít si něco lukrativnějšího. Něco, z čeho se dá žít.