Potácíte se už nějaký ten měsíc od rýmy k rýmě, tu pak střídá kašel a teplota případně bolest v krku? Pak jste adeptem na vzpruhu a podporu imunity v podobě vitamínu C. Klasické preparáty z lékárny vám velkou službu neudělají. Každý vitamín se lépe vstřebává, pokud jej přijímáme v jeho přirozené formě. Vsaďte na extrakt z ovoce, které ho obsahuje vůbec největší dávku. Tím je camu camu.
Jedná se o plod keřovitého stromu Myrciaria dubia. Roste především v Brazílii a Peru ale i dalších státech jižní Ameriky. Červenozelené bobule o něco málo větší než třešně v sobě ukrývají opravdu mega dávku “céčka”. Obsahují ho 60 x více než pomeranč. Slupka ukrývá světle žlutou dužinu hodně kysele chuti. Z toho důvodu se větší oblibě než čerstvé ovoce těší jemný prášek, který je výsledkem šetrného sušení při nízké teplotě a následně rozemletí. Je to mnohem lepší varianta než trhat nezralé plody a nechat je takto cestovat až do českých obchodů. Skvěle doplní například ovocné smoothies nebo s ním můžete ochutit a popíjet čistou vodu. Nepřežeňte to ale s množstvím. Jedna čajová lžička prášku Camu Camu Naklíčeno spolehlivě nahradí půl kilogramu citronu.K dostání je navíc v bio kvalitě.
Zvýšenou potřebu vitamínu C nemáme však jen na podzim a v zimě.Kdy ještě se doporučuje jeho příjem zvýšit:
- v těhotenství a následně při kojení,
- u kojících maminek minimálně 10 dní před plánovaným očkováním děťátka – minimalizuje se možnost nežádoucích vedlejších účinků,
- děti v období růstu,
- při zvýšené psychické nebo fyzické zátěži,
- při nemoci,
- po úrazech,
- před a po operaci,
- pokud bydlíte ve velkém městě se znečištěným ovzduším – máte tedy vyšší potřebu antioxidantů kvůli volným radikálům,
- při redukční dietě,
- u kuřáků a alkoholiků,
- u osob starších šedesáti let.
Správně fungující imunitní systém není to jediné s čím camu camu pomáhá. Přispívá k ozdravení játry, zlepšuje náladu, léčí srdce i nemoci žaludku a zpomaluje stárnutí.