Každý z nás ví, že pravidelný pohyb je důležitý pro naše zdraví. Dokonce výzkumy dokazují, že u lidí, kteří věnují chůzi alespoň 15 minut denně, je o 22 % menší riziko úmrtí než u lidí, kteří se nehýbou. Co nám tedy brání každý den vyrazit na krátkou procházku nebo jiné cvičení? A musí to být skutečně každý den? Pro mě osobně je už jen ta představa pravidelnosti je něco, co mi brání v tom vůbec začít. Co když jednou vynechám? Přijde celá moje snaha vniveč? Už teď vím, že přijde den, kdy budu například nemocná, nebo těch 15 minut v tom nacpaném rozvrhu opravdu nenajdu. Má tedy cenu se vůbec snažit a začínat s tím? Tyhle obavy může mít většina lidí, a proto spousta z nich s pohybem ani nezačne nebo to brzy vzdá.
Sama jsem si kolikrát řekla: „Začnu běhat, a budu běhat třikrát týdně hodinu.“ Poznáváte se? Samozřejmě mě to po dvou výbězích přestalo bavit, protože jsem si to hned na začátku zprotivila tím, že „musím“. Takže jsem zvolila jinou taktiku. Přestala jsem se zaměřovat na výsledek a začala si pohyb užívat. Jdu na dlouhý výlet, když se mi zrovna chce. Stejně tak si jdu zaběhat, kdy se mi zrovna chce a běhám jenom tak dlouho, dokud mě to baví. Nehledám v tom žádnou vědu. Neříkám si, že když půjdu teď a pak až za týden, k ničemu to nepovede. Prostě jdu, když chci. A světe div se, ono to funguje. Teď chodím běhat dvakrát týdně, a to se do toho ani nemusím nutit. Prokládám to procházkami se psem, občas se protáhnu, zajdu na jógu nebo na badminton. Ať jsem chtěla nebo ne, sport se stal mojí pravidelnou aktivitou, protože teď, když „nemusím“, tak o to více mě to baví. Nikam nespěchejte, dělejte to postupně a uvidíte, že to bude fungovat.
Mimo zdraví má pravidelný pohyb účinek také při hubnutí. Samozřejmě stejně důležitá je i vyvážená strava. Tady se mi opět osvědčilo jídlo moc neřešit, snažit se jíst pravidelně, pestře, nepřejídat se . Žádné vyumělkované počítání kalorií, protože čím víc na jídlo myslíme, tím více toho sníme.